sâmbătă, 12 septembrie 2009

În atenţia, personalulului medico- sanitar încadrat în unitățile de învățământ,mediatorilor sanitari şi asistenților medicali comunitari

Aşa cum am promis ,revenim cu noutăţi ,despre transferul ansamblului de atribuţii şi competenţe exercitate de Ministerul Sănătăţii către autorităţile administraţiei publice locale,unde 32 de cadre medicale şi sociale ,de la Spitalul Judeţean de Urgentă “Dr.Fogolyan Kristof”Sfantu Gheorghe au trecut din organigrama Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Covasna în grija primăriei Sfantu Gheorghe.

Drept urmare ,supunem atenţiei dumneavoastră , Procesul verbal al şedinţei ordinare a Consiliului Local din 30 iulie Nr. 29765/2009 - PUNCTUL XXII de pe Ordinea de zi : Proiect de hotarâre privind aprobarea transferului servicului de Asistenta Medicala Comunitara si de Asistenta Medicala în unitatile de învatamânt din Sfântu Gheorghe.

Prezinta domnul primar.”

Domnul primar ANTAL ÁRPÁD-ANDRÁS: (lb.m.) „Multumesc. În cadrul
descentralizarii, Ministerul Sanatatii transfera serviciul de Asistenta Medicala
Comunitara si de Asistenta Medicala din unitatile de învatamânt la Primarie. As
dori sa spun ca potrivit Hotarârii Guvernului, doar pâna la sfârsitul anului va fi
asigurata subventia. Cu putina teama va propun sa apasati butonul verde sau »Da«,
pentru ca nu stim ce va fi dupa 1 ianuarie. Am spus de foarte multe ori ca sustin
descentralizarea, dar nu predarea sferelor de activitate fara bani. Acest caz este
foarte bun pentru a preda ceva si nu stim ce se va întâmpla dupa 1 ianuarie.
Împotriva acestui fapt, propun sa votam si sa speram ca dupa 1 ianuarie vom putea
asigura functionarea acestor institutii. Multumesc frumos.”

Domnul presedinte de sedinta MILD ZOLTÁN: (lb.m.) „Multumesc.
Observatii? Domnul Bujdosó Zsolt.”

Domnul consilier BUJDOSÓ ALBERT-ZSOLT: (lb.m.) „Multumesc. As
avea o întrebare. În proiectul de hotarâre scrie ca începând de la 1 iulie. Aici ceva
este gresit. Cum se poate aplica retroactiv o hotarâre a consiliului? Multumesc.”
Domnul primar ANTAL ÁRPÁD-ANDRÁS: (lb.m.) „Nu retroactiv, ci a
aparut Hotarârea Guvernului în care este prevazuta trecerea acestor servicii la
Consiliile Locale în termen de 3 luni. Practic înseamna ca salariile nu le vom plati
din bugetul local, deci acest lucru nu este valabil si nu influenteaza. Multumesc
frumos.”
Domnul presedinte de sedinta MILD ZOLTÁN: (lb.m.) „Nu se mai prezinta
nimeni, deci rog sa votati.
Se voteaza cu 15 voturi pentru (consilier Szentes Ádám lipseste din sala)
HOTARÂREA nr. 181/2009.

  • După cum observaţi si dumneavoastră ,primarul ANTAL ÁRPÁD-ANDRÁS afirmă ,că ,”doar pâna la sfârsitul anului va fi asigurata subventia,şi cu puţină teamă “, că nu se stie, poate pariază pe un cal care pierde ? Şi spune că “acest caz este foarte bun pentru a preda ceva si nu stim ce se va întâmpla dupa 1 ianuarie”.

Spre deosebire de alţi primari ,cum ar fi, Primarul din Alba Iulia, Mircea Hava,care a declarat că nu va semna acest protocol, deoarece Ordonanţa de Urgenţă care prevede acest transfer, nu face referire la sursele de finanţare pe termen lung. De asemenea, reprezentanţii primăriei au spus că nici nu se poate face coordonarea acestei categorii profesionale. O atitudine similară a avut şi primăriţa din Cernavodă, Mariana Mircea,care a cerut Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Constanţa să se precizeze sursele de finanţare în protocolul de preluare a personalului. „Eu nu am semnat protocolul. Nu am refuzat, ci doar am cerut să se precizeze sursa de finanţare pentru salarii, pentru că este neclar. Cei care au întocmit protocolul ar trebui să reglementeze şi acest aspect. Noi am prevăzut posturile în organigramă, dar să ni se specifice şi sursa de finanţare, căci la bugetul local nu sunt fonduri”, ne-a spus edilul local. Primăria Cernavodă trebuie să preia un medic şcolar, un asistent medical din cabinetul şcolar şi trei asistenţi comunitari. Iar primarul nostru ,domnul ANTAL ÁRPÁD-ANDRÁS, doar speră şi spune că “acest caz este foarte bun pentru a preda ceva si nu stim ce se va întâmpla dupa 1 ianuarie”.Vi se pare interesant ?Aţi sperat la ceva din partea lui?Noi sperăm că da, că altfel înseamnă că nu mai ştiţi sa speraţi,şi aţi cazut in rutină, vă duceti existenţa fară să ştiţi ce se petrece în jurul vostru fară să vă mai pese.

Vă prezentăm in contiuare,textul integral al HOTARÂRII nr. 181/2009 al Consiliului Local al Municipiului Sfântu Gheorghe-privind aprobarea transferului serviciului de asistenţă medicală comunitară şi de asistenţă medicală desfăşurată în unităţile de învăţământ din Sfântu Gheorghe.

În ziarul “Observatorul de covasna” ,a mai aparut o ştire despre această descentralizare în sistemul de sănătate,unde de data aceasta ,Viceprimarul Sztakics Eva îşi prezintă opiniile.

Consiliul Local Sfântu-Gheorghe a preluat cabinetele şcolare

Toate cabinetele şcolare care funcţionează pe raza municipiului Sfântu-Gheorghe au trecut în subordinea autorităţilor locale, care susţin că astfel va avea loc o activitate de prevenţie mai accentuată decât în prezent.

Viceprimarul Sztakics Eva a afirmat că în total au fost preluate 6 cabinete şcolare – patru de stomatologie, care funcţionează la şcolile Kos Karoly, Mikes Kelemen, Szekely Miko şi Godri Ferencz şi două cabinete generale, de la Mikes Kelemen şi Colegiul Naţional Mihai Viteazul. În afară de acestea, grădiniţele au în general câte un asistent medical. Sztakics Eva a precizat că la cele două cabinete generale existente vor fi arondate toate şcolile, pentru a ştii fiecare unde aparţine.

„Deja am purtat discuţii cu dentiştii de la cabinetele şcolare pentru controale periodice ale elevilor, pentru prevenţie, întrucât nu au materialele să intervină”, a spus Sztakics. În opinia acesteia, ar fi normal ca şi adeverinţele medicale să fie eliberate tot de la aceste cabinete şcolare, pentru ca în felul acesta să se rezolve şi chestiunile care ţin de prezenţă, dar majorarea numărului de cabinete ar depinde de existenţa medicilor precum şi de asigurarea unor dotări şi a salariilor.

Pentru a acoperi salariile medicilor şi personalului medical de la aceste cabinete şcolare până la sfârşitul anului, Ministerul Sănătăţii a alocat suma de 350.000 de lei, care a fost introdusă în bugetul local. În total, în Sfântu-Gheorghe se află 22 de centre financiare, însemnând şcoli şi grădiniţe.

Sursa : Observatorul de Covasna

duminică, 6 septembrie 2009

Ziua lui Boc

Emil Boc, alias "Ştefan cel Mare", "Croitoraşul cel Viteaz" sau "Muc cel Mic" a împlinit 43 de ani

Foto: Intact Images

artid_1252249637

Premierul şi-a sărbătorit ziua de naştere prin muncă, la Palatul Victoria.Nu a făcut declaraţii, evitând să răspundă celor ce i-au atribuit în ultimele zile diferite porecle, cu rezonanţe istorice sau populare. Chiar înainte de ziua lui, Emil Boc a suferit un "accident nautic". Aflat pe plaja de la Neptun, premierul

a căzut în mare după o plimbare cu ski-jetul. Înainte de ziua lui şi de negocierile pe tema salarizării unice, premierul Emil Boc nu a ratat ultimele zile frumoase la mare. Pe o plajă pustie, dar sub atenta supraveghere a ofiţerilor SPP, premierul şi-a încordat muşchii, dar a fost răpus de... briză.

Nu este primul şi nici cel mai grav episod de acest gen. În urmă cu 5 ani Emil Boc se prăbuşea în direct, pe uscat şi de la o înălţime mult mai mare. Acum, de ziua lui, Emil Boc a primit cadou mai multe porecle."Dacă premierul Emil Boc va reuşi să se menţină pe poziţie şi să realizeze aceste reforme va fi un Ştefan cel Mare al zilelor noastre", declara Ioan Oltean.Pentru un alt coleg de coaliţie, Emil Boc nu este cel mare, dar este cel viteaz.

Emil Boc a împlinit, duminică, 43 de ani.


Sursa : Ştiri Antena 3-06.Septembrie 2009

miercuri, 26 august 2009

Comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii

Din 2010, autorităţile locale vor beneficia de fonduri pentru plata medicilor şcolari, special repartizate de la bugetul de stat.

În acest scop, Ministerul Sănătăţii a elaborat o Ordonanţă de Guvern care completează Ordonanţa de urgenţă nr. 162/2008 privind transferul ansamblului de atribuţii şi competenţe exercitate de Ministerul Sănătăţii către autorităţile administraţiei publice locale.

Conform noului act normativ, începând cu anul 2010, fondurile aferente plăţii asistentilor medicali comunitari si a personalului medical din unitatile de învăţământ vor fi asigurate de către autorităţile locale cu fonduri transferate direct de la bugetul de stat.

Până la data de 30 iunie a.c, asistenții medicali comunitari, mediatorii sanitari rromi și personalul medico- sanitar încadrat în unitățile de învățământ au fost plătiţi temporar de Ministerul Sănătății, deşi în 2008, Guvernul României hotărâse transferarea acestora, începând cu 1 ianuarie 2009, către autoritățile administrației publice locale. Această situaţie a fost creată de incapacitatea administraţiilor locale de a respecta legislaţia şi a prelua această categorie de salariaţi.

În prezent, Ministerul Sănătăţii a hotarât ca asistentii medicali comunitari si personalul medical din unitatile de învăţământ pentru care s-a încheiat protocolul de predare-primire între primării şi dsp-uri să fie plătiţi în continuare prin transfer din bugetul MS până la sfârşitul anului în curs.

Se va realiza astfel, un nou efort financiar din partea MS pentru asigurarea continuităţii activității desfășurate de aceste categorii profesionale, munca lor fiind foarte importantă la nivelul comunităților în care activează.

Din 2010 drepturile lor salariale vor fi asigurate de către comunitatea locală întrucât serviciile acordate sunt în folosul comunității.

Ministerul Sănătăţii
Str. Cristian Popişteanu, nr.1-3, sector 1, cod 010024, Bucureşti
Relaţii cu publicul: tel: (+4) 021 307 2675; Fax: 307 2675
Bucureşti,26.08.2009

joi, 20 august 2009

Medicii, legaţi de spital 8 ore pe zi

De luna viitoare, doctorii din spitalele publice trec la programul de muncă european, care nu le mai permite să plece la prânz. Măsura îi loveşte grav pe cei care lucreamediciză şi în privat.

Oficialii din Ministerul Sănătăţii intenţionează să le schimbe drastic doctorilor din spitalele publice programul de lucru începând cu 1 septembrie. Mai exact, li se va cere să stea opt ore la serviciu, cu pauză de masă la prânz.
Motivaţia măsurii: suntem sin gura ţară din Europa, alături de Albania, în care doctorii au progam la spital până la prânz, iar mulţi bani se pierd pentru că pacienţii stau internaţi perioade prea lungi de timp.
Medicii nu văd însă măsura cu ochi buni, pentru că loveşte mai ales în cei care câştigau bani în privat, după ce dimineaţa lucrau în spitale publice, şi îşi asigurau astfel un venit decent. Specialişti care au lucrat în spitale din Occident spun că fără o creştere substanţială a salariilor şi fără o schimbare din temelii a sistemului, creşterea timpului de lucru nu are utilitate.

Doar medicii albanezi mai au programul de la noi
„Programul de lucru de dimineaţă până la prânz nu e un timp de muncă eficient, este cel aplicat înainte de 1989. Doar noi şi Albania îl mai avem în Europa. Mulţi medici pleacă de la spital la 11.00-12.00 şi merg în privat, pacienţii rămân internaţi şi aşteaptă până a doua zi, pentru că nu li se cer analize în aceeaşi zi din moment ce toată lumea pleacă la 12.00-13.00 din spital. Vrem să trecem la programul de lucru european, de dimineaţă până dupăamiază, cu pauză de masă”, explică medicul Raed Arafat, subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii.
În plus, tot de la 1 septembrie, în măsura în care numărul de medici permite, se va limita şi programul doctorilor care fac gărzi. „Dorim ca medicii să nu mai rămână după gărzi să lucreze în spital. Este o măsură de protecţie a pacienţilor, în final, fiindcă un medic obosit este mai vulnerabil să facă greşeli decât unul odihnit”, mai spune subsecretarul de stat.

„Ni se ia posibilitatea de a câştiga bani cinstit în privat”
Doctorii nu văd cu ochi buni măsura creşterii programului de lucru la spital. „Mi se pare o aiureală, nu suntem pregătiţi pentru programul acesta. E adevărat că e valabil peste tot în Occident, însă la noi sistemul merge cum merge, salariile sunt mici. Practic, ni se răpeşte toată ziua. Să iei posibilitatea unui medic să câştige bani cinstit în privat mi se pare un abuz. În plus, avem şi noi familii, trebuie să învătăm”, comentează conf. dr. Florin Brătilă, medic primar obstetrică- ginecologie la Spitalul Filantropia şi colaborator al unor instituţii medicale private.
Medicul Mihaela Leventer, care a lucrat în sistemul public şi a renunţat în favoarea clinicii private, e de părere că măsura ar trebui cumulată şi cu prelungirea programelor laboratoarelor de analiză. „Va fi o lovitură dată veniturilor medicului care făcea efortul de a lucra în două locuri”, comentează dermatologul.
Medicul Lucia Cornea, care a lucrat 17 ani în sistemul francez de sănătate, considerat de Organizaţia Mondială a Sănătaţii drept cel mai performat din lume, afirmă că măsură creşterii programului de lucru nu va eficientiza sistemul românesc de sănătate dacă nu este completată şi de alte decizii.
„În Franţa există puţini medici cu post plin. Sunt internii (echivalentul rezidenţilor de la noi) care stau de dimineaţa până seara şi mulţi medici, aşa numiţi asociaţi, care lucrează şi în public, şi în privat. În spitalele publice se vine la 8.00 dimineaţa, se lucrează până la 12.00, urmează pauza de masă (medicii mănâncă foarte bine în cantinele spitalelor, unde au o secţiune numai a lor). Se reia munca după masă, iar în privat se merge după ora 17.00 sau sâmbăta”, explică din culisele sistemul francez de sănătate dr. Lucia Cornea.
O măsură care susţine sistemul public este cea prin care doctorilor foarte buni li se dă posibilitatea să aibă consultaţii private în spitalele publice.

Modelul francez: consultaţii private în spitale de stat
„Profesorii şi medicii care lucrază full time în spital au dreptul să dea consultaţii de tip privat utilizând spitalul public. Statul le oferă această compensaţie pentru a-i ţine în sistemul public, să nu plece în altă parte. Au dreptul inclusiv să interneze pacienţi în regim privat şi să pună taxă de consultaţie şi de operaţie, bani pe care îi păstrează medicul. Acesta este unul dintre motivele pentru care sistemul francez este atât de perfomant. Nu medicina din privat îl susţine, ci aceea din sistemul public, care este şi o foarte bună bază pentru învăţământ”, mai comentrază medicul român, care a lucrat ca medic asociat la mai multe spitale din Franţa, atât publice, cât şi private.
În plus, doctorii se pensionează din sistemul public francez foarte devreme (la 60 de ani) şi merg să lucreaze în privat ceea ce creşte competitivitatea.

ESTIMARE
„Vom asista la creşterea migraţiei”
Noul program de lucru va da peste cap serviciile medicale, estimează preşedintele Colegiului Medicilor din România, prof. dr. Vasile Astărăstoae. „În multe specialităţi avem un număr mic de doctori, nu se va putea asigura continuitatea actului medical. Ar trebui să se insiste pe formarea medicilor specialişti astfel încât să se aco pere nevoia de asistenţă medicală. În noua formulă, va fi descoperită contravizita care e la ora 6.00 seara”, comentează el.
Preşedintele CMR estimează că din cauza acestori măsuri, cumulate cu noua grilă de salarizare, care duce la scăderea veniturilor în Sănătate, vom asista la o creştere a migraţiei medicilor români. Sursa : Evenimentul Zilei ( Miercuri, 19 August 2009)

 

luni, 17 august 2009

Anunţ Important !

Pentru Asistenţii Comunitari,mediatorii sanitari şi cadrele medicale de la cabinetele şcolare care vor trece la Directia de Asistenţă Comunitară din subordinea Consiliului Local al Municipiului Sfântu Gheorghe

Începând de azi Directia de Asistenţă Comunitară  Sfântu Gheorghe solicită pentru Asistenţii Comunitari,Mediatorii Sanitari şi Cadrele Medicale de la cabinetele şcolare un dosar pentru angajare care va trebui să conţină urmatoarele acte :

  • Curiculum Vitae;

  • Diplome de studii,inclusiv certificate de calificare;

  • Copie xerox dupa Cartea de Identitate si Certificatul de Căsătorie;

  • Cazierul Judiciar;

  • Adeverinta medicală,precum şi analizele medicale.

Dupa cum observaţi ,este un dosar complet de angajare,deşi OUG nr.162/12.11.2008 priveşte transferul ansamblului de atribuţii şi competenţe exercitate de Ministerul Sănătăţii Publice către autorităţile administraţiei publice locale.Este extrem de curios de ce, Directia de Asistenţă Comunitară solicită cazierul judiciar ,ca să nu mai vorbim de analizele medicale ,ratiunea lor credem noi este doar ca sa puna acest personal la cheltueli baneşti suplimentare.In cest caz  Sindicatul TESA va informează ca angajatorul va trebui sa suporte acest cost al analizelor medicale.

In ceea ce priveşte salariul pe care ar fi trebuit sa il luaţi in data de 15.08.2009 vă anunţăm că încă nu vi s-au virat banii,deoarece ,din informatiile noastre credem noi,  nu s-a deschis un cont la trezorerie de către primaria Sfantu Gheorghe si astfel Direcţia de Sănătate Publică nu poate vira sumele de bani destinate salarilor.

În concluzie avem de a face cu o Incompetenţă a  autorităţilor locale,care ne îngrijorează foarte tare.Vă daţi seama nu sunt în stare nici măcar  sa deschidă un cont la trezorerie şi să dea salariile la timp.Vai de mama lor !

În Încheiere Sindicatul TESA ,dedică conducerii Direcţiei de Asistenţă Comunitară Sfăntu Gheorghe o superbă  piesă muzicală intrepretată de Victor Socaciu.

Sindicatul TESA va monitoriza această situaţie si vă va ţine la curent cu ultimele noutăţi legate de această descentralizare.

vineri, 14 august 2009

Comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii

Ministrul Sănătăţii a prezentat astăzi Guvernului propunerea de restructurare a unităţilor din subordine

  •  Restructurarea nu vizează reducerea numărului de cadre medicale din sistemul sanitar

Conform notei MS, de la 1 octombrie 2009, aparatul central al Ministerului Sănătăţii şi al mai multor instituţii subordonate va fi redus cu 627 de posturi.

Cele mai mari reduceri se vor face în cadrul direcţiilor de sănătate publică ( 304 posturi) şi al Agenţiei Naţionale a Medicamentului (151 posturi), restul vizând Ministerul Sănătăţii (29 posturi), Şcoala Naţională de Sănătate Publică şi Management Sanitar (37 posturi) , Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale (29 posturi), Oficiul Central de Stocare pentru Situaţii Speciale (22), Institutele de Sănătate Publică (50), Centrul de Sănătate Mintală(5).

Procentual, în fiecare dintre aceste instituţii se vor opera reduceri cuprinse între 10% şi 24%, după caz.

Măsurile legislative şi organizatorice ale MS vizează numai reorganizarea aparatului administrativ, fără a afecta activitatea unităţilor sanitare publice.

De asemenea, schimbările preconizate nu vor afecta eficacitatea organizaţională a instituţiilor.

Sursa :Ministerul Sănătăţii  -Publicat la data: 12.08.2009

vineri, 7 august 2009

Ce părere aveţi despre acest experiment ?Descentralizarea in sănătate

Ministerul Sanatăţii Publice vrea să scape de asistenţa medicală comunitară şi de cea din unităţile de învăţământ.

Descentralizarea în sistemul de sănătate presupune, printre altele, transferul asistenţilor comunitari, mediatorilor sanitari şi cadrelor medicale de la cabinetele şcolare în grija autorităţilor locale,adică in subordinea primariei. Prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.162/12.11.2008 (Publicată in Monitorul Oficial nr. 808 din 03/12/2008 )este reglementat transferul ansamblului de atribuţii şi competenţe exercitate de Ministerul Sănătăţii către autorităţile publice locale.

De altfel, în HG 56/2009, privind normele metodologice de aplicare a OUG 162/2008 se menţionează că „ansamblul de atribuţii şi competenţe transferate către autorităţile administraţiei publice locale sunt: asistenţa medicală comunitară, asistenţa medicală desfăşurată în unităţile de învăţământ, finanţarea cheltuielilor de personal aferente medicilor şi asistenţilor medicali, precum şi cheltuielile cu medicamentele şi materialele sanitare din unităţile de asistenţă medico-socială. (…) În vederea exercitării atribuţiilor şi competenţelor, se vor asigura transferuri de la bugetul de stat către bugetele locale, din bugetul Ministerului Sănătăţii”.

De la Spitalul Judeţean de Urgentă “Dr.Fogolyan Kristof”Sfantu Gheorghe,32 de cadre medicale şi sociale vor trece din organigrama Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Covasna în grija primăriei Sfantu Gheorghe.Concret este vorba despre :3 medici şcolari,5 asistenţi medicali din cabinete medicale şcolare ,10 asistenţi medicali din camine de zi(gradiniţe),5 medici dentişti,3 asistenţi medicali din cabinete medicale dentare,2 registratori medicali principali,2 asistenţi medicali comunitari şi 2 mediatori sanitari. Aceste cadre ar fi trebuit să fie preluate de primării de la 1 iulie, dar din cauza unor modificări survenite prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr. 820/30.06.2009, transferul se desfăşoară în aceste zile.Ca să se intâmple acest lucru ar trebui promovată o Hotărâre de consiliu local în acest sens.

Deocamdată in şedinta ordinară din data de 30 Iulie 2009 a consiliului local Sfantu Gheorghe pe ordinea de zi la punctul .22 a fost doar:PROIECTUL DE HOTĂRARE( privind aprobarea transferului serviciului de asistenţă medicală comunitară şi de asistenţă medicală desfăşurată în unitaţile de invătământ din Sfăntu Gheorghe).Pentru ca aceasta Hotărâre sa fie publicată trebuie să fie validată de către Prefect .In aceasta hotărâre a Consiliului Local Sfantu Gheorghe ,trebuie sa fie stabilită forma de organizare a unui departament in cadrul Direcţiei de Asistenţă Comunitară,care va raspunde de aceste cadre medicale şi sociale .Pasul urmator fiind semnarea protocolului dintre Direcţia de Sanătate Publică Covasna si Primaria Sfantu Gheorghe.

Sindicatul TESA Spitalul Jud. de Urg. “Dr.Fogolyan Kristof” Sf.Gheorghe asigură pe membrii săi la care se aplica prevederile OUG 162/12.11.2008, că va fi alături de ei şi îi va reprezenta în relaţiile cu Primaria Sfantu Gheorghe .

Vom reveni şi cu alte informaţii legate de drepturile membrilor de sindicat TESA.

Aştept urgent reacţii !

Faceți căutări pe acest blog